soutěžní návrh nože

Soutěžní návrh nože / knife design competition

Koncept: Když uvidíte kulatý otvor v ostří nebo Axis-Lock v rukojeti, okamžitě poznáte o jakého výrobce nožů se jedná. To byla základní myšlenka pro hledání originálního prvku, který by dal jasnou identitu novým nožům. Hlavní inspirace vzešla z loga firmy (vlastně z toho nejcennějšího co dnes firma má), které svým elipsovitým tvarem připomíná rukojeť nože. Elipsovitý tvar skvěle funguje v ergonomii rukojeti a jde aplikovat do různých typů výrobků. Proto návrh obsahuje celou škálu druhů nožů, které jsou rázem nositeli jednotné identity firmy a tím pádem jsou lehce odlišitelné od nepřeberného množství nezařaditelných výrobků. Návrhy tím pádem nejsou chápány jako definitivní uzavřený design, ale jako otevřený koncept, který jde dále rozvíjet a upravovat dle požadavků ergonomicko-výrobních.

koncept elipsy

Full Tang / skeleton nůž: Velká díra v ručce nože ve tvaru loga je hlavním motivem konceptu. Díra může zůstat prázdná nebo ji lze omotat paracordem nebo namontovat rukojeť libovolného materiálu a designu. Ocelové okraje rukojeti lehce přesahují střenku, ale přesah nesmí být takový, aby tlačil do ruky. Nemělo by chybět kydexové pouzdro v různých variantách.

full tang soutezni navrh noze

Pracovní nůž: Tvar ručky opět vychází z elipsovitého loga a je koncipován jako pohodlný, bezpečný, vyrobený z odolného materiálu (např. polypropylenu). Nůž nese v celé ručce reliéf loga a zároveň funguje jako opatření proti vyklouznutí.

soutezni navrh pracovniho noze /  wettbewerb messer

Zavírací nůž: Zavírací nůž nese jako ostatní verze výrobků taktéž elipsovitý tvar. Rukojeť je myšlená z pevného materiálu G-10, kde se elipsa projeví jako reliéfní vlys. Dále je zde pracováno s otvorem pro otvíraní prstem, kde místo samoúčelného designového otvoru je použito tvarosloví nehtového zářezu jako zamračeného oka. Nůž je řešen ve dvou variantách, kdy je očko vyvedeno skrz ostří nebo jako hluboký výbrus, který lze využít pro jednoruké otvírání už při rozumné šířce materiálu ostří např 3 mm.

otvírací nůž soutěžní návrh / design knife competition / axis lock